Gellonia i Starosarmacja

Korona Sarmacji

od zawsze i na zawsze sarmacka

Kesięstwo Sarmacji

BIUROKRACJA W DUŻYM SKRÓCIE

Szanowny Wędrowcze!

W trakcie swojej podróży po v-Świecie postanowiłeś zatrzymać się w Starosarmacji. Być może jest to Twój pierwszy wybór, być może przebrnąłeś już przez inne samorządy i postanowiłeś sprawdzić, jak wygląda życie w naszych stronach. Bez względu na to jak poprowadziła Cię ścieżka v-życia przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji na temat tego, co właściwie powinieneś teraz zrobić i czym możesz się zająć w GiSie.

Jeśli odpowiedzi na nurtujące Cię pytania nie znajdziesz w poniższym opracowaniu zapraszamy na nasze forum, gdzie zawsze chętnie udzielimy dodatkowych informacji.

Obywatele Księstwa Sarmacji » czy jesteś już w tym gronie?

Mieszkasz już w Księstwie, więc pewnie jesteś jego Obywatelem - nic bardziej mylnego. Jako mieszkaniec możesz korzystać ze wszystkich inicjatyw, kupować znaczki na poczcie, dodawać grafiki do Instytutu Magazynowania Grafiki, publikować artykuły w prasie, komentarze pod artykułami i posty na forum. Nie możesz jednak głosować ani sprawować funkcji publicznych. Dopiero kiedy przebrniesz przez proces ubiegania się o Obywatelstwo będziesz miał szansę na stuprocentowe wykorzystanie możliwości jakie daje nam v-Świat.

Jak zetem dołączyć do grona Obywateli? Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne zadanie. Wniosek o obywatelstwo może złożyć każdy kto mieszka w Sarmacji od minimum 14 dni. Warto jednak czas poprzedzający ten wniosek wykorzystać mądrze. Przede wszystkim przywitaj się z Sarmatami. Opowiedz coś o sobie - czym się interesujesz, skąd dowiedziałeś się o Księstwie itp. To doskonała okazja by przekonać się, że stażowi mieszkańcy nie gryzą.

Kiedy już przełamiesz pierwsze lody zapoznaj się z treścią poradnika pod tytułem Od nowego mieszkańca do obywatela. Ostatni etap, to złożenie wniosku o obywatelstwo. Jeśli dałeś się poznać innym, oni bez wątpienia poprą Twój wniosek, a Jego Księżęca Mość nad dokończy dzieło nadając ten tytuł. Jeśli będziesz potrzebował dodatkowych porad napisz list do Premiera lub post na forum prowincji! Przez ten etap możemy przejść razem!

Rejestr Obywateli GiS » dopisz się i zostań członkiem naszej Rady

Podobnie jak w przypadku Obywatelstwa naszego v-państwa, Obywatelstwo Starosarmacji daje dodatkowe korzyści każdemu, kto je posiada. Najważniejszą z nich jest zasiadanie w Radzie Starosarmacji - ten organ składa się wyłącznie z Obywateli GiSu i decyduje o sprawach ważnych dla naszej prowincji. To tu odbywają się debaty nad aktami prawa lokalnego, tu decydujemy o przepływie większych sum z konta samorządowego, tu wybieramy premiera. Jeśli pragniesz mieć wpływ na takie wydarzenia koniecznie dołącz do grona Obywateli naszej prowincji.

Sposób zdobywania tego obywatelstwa jest znacznie prostszy niż w przypadku obywatelstwa Księstwa Sarmacji - wystarczy bowiem poprosić o wpis do rejestru. Warunki są dwa. Po pierwsze musisz być mieszkańcem jednej z miejscowości Starosarmacji. Po drugie musisz mieć Obywatelstwo Sarmackie.

Kiedy już zdobędziesz ten tytuł staraj się aktywnie uczestniczyć w pracach Rady. Pamiętaj szczególnie o ważnych głosowaniach. Brak udziału w tychże może Cię kosztować utratę tego statusu.

Pracuj na rzecz prowincji » zdobywaj odznaki za aktywność

Działać można z różnych pobudek. Przeważnie szczytniejszych niż odznaczenia, ale i te nie są przecież nikomu zupełnie obojętne. W Starosarmacji przygotowaliśmy specjalny system nagradzania za aktywność - odznaki. Wyróżnienia te przyznawane są aż w 18 kategoriach, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli pragniesz zaistnieć w naszej prowincji, a nie do końca wiesz jak to zrobić, lub jeśli po prostu masz jakiś pomysł i chcesz by jego realizacja wiązała się z przyznaniem odznaki koniecznie zainicjuj otwarcie próby. Zapoznaj się z listą kategorii i nazewnictwem poszczególnych stopni odznak, a następnie załóż temat w specjalnie wydzielonym dziale na forum prowincji. Wszelkie wyjaśnienia i porady znajdziesz w niniejszym temacie.

Nie bój się podjąć tego wyzwania! To świetna zabawa i możliwość do przyczynienia się do rozwoju prowincji. A te zasługi z pewnością będą również brane pod uwagę w przypadku przyznawania Krzyży Pogodnego Słońca i odznaczeń państwowych.

Burmistrz, minister, marszałek, premier » bądź kimkolwiek zechcesz

Być może, gdy szukałeś mikronacji w której chciałbyś zamieszkać spotkałeś się z opinią, że w mikroświecie można być kimkolwiek się zapragnie. To prawda. Wystarczy mieć pomysł na to, kim chce się zostać. Kustosz muzeum? Zakładasz swoje lub szukasz pracy w jakimś istniejącym. Bezdomny włóczęga? Nie zamieszkujesz nigdzie, publikujesz w parku stołecznym swoje wrażenia z włóczęgi. Minister? Odpowiadasz sobie na pytanie, w czym jesteś najlepszy i zgłaszasz się do premiera (lub Kanclerza, choć na początek polecam mimo wszystko prowincję). Jak się sprawdzisz, oni zaczną zabiegać o Ciebie.

Warto również w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku inicjatyw prywatnych nie ma żadnych wymagań odnośnie aktywności. Twoje muzeum zawsze będzie Twoje. Jednak jeśli pragniesz piastować urzędy publiczne musisz być aktywnym obywatelem, a to znaczy, że po pierwsze musisz być Obywatelem Księstwa Sarmacji, a po drugie, w ciągu ostatnich okresie 30 dni musisz mieć co najmniej 20 wypowiedzi w miejscach publicznych (forum, prasa).

Być może zrealizowanie swojego marzenia zajmie Ci trochę czasu, ale na prawdę warto - bo tylko działając w ten sposób masz szansę czerpać pełnię przyjemności z bycia Sarmatą.

Polecamy

  • Nakarm Gucia
  • Nakarm Gucia
  • Tropicana Drink
  • Restauracja GiS

Prognoza pogody

Grodzisk

Dzień: 20°C - Noc: 8°C

MżawkaMżawka

Czarnolas

Dzień: 16°C - Noc: 7°C

PochmurnieLekkie zachmurzenie

Fer

Dzień: 24°C - Noc: 9°C

DeszczMżawka

Nadzieja

Dzień: 31°C - Noc: 9°C

DeszczDeszcz